top of page

5 NEIETEKMĒJAMI FAKTORI CEĻĀ UZ JAUNU DARBU

Darba meklējumos piedzīvotais raisa virkni emociju un reizēm neizpratni par darba devēja lēmumiem, saņemot atteikumu. Ir virkne faktoru, kas ietekmē lēmuma pieņemšanu, un lielākoties kandidāti par tiem netiek informēti. Taču saņemt atbildi, ka jūs bijāt Nr. 2, neko nepaskaidro tev kā darba meklētājam. Rodas jautājums - dēļ kā tieši paliku otrais? Ir vērtīgi zināt, kaut vai - lai nākamajos konkursos varētu pievērst tam uzmanību un būt Nr 1. Ir gadījumi, kad darba devēji to paskaidro, taču ir pilnīgi pretējas situācijas, kad tikai lielais laika sprīdis liek secināt par atteikumu un darba neiegūšanu.


Šis stāsts sniegs ieskatu par 5 faktoriem, kas ietekmē darba piedāvājuma izteikšanu. Taču šos faktorus tu nevari mainīt. Ir būtiski tos ņemt vērā, apzināties un pieņemt kā faktu bez sevis liekas šaustīšanas.

Meklējot darbu, ikviens var saskarties ar dažādiem ietekmējošiem faktoriem – gan tādiem, kurus var pats mainīt, gan tādiem, kuri atrodas ārpus kompetences un iespējām. Katra darba meklētāja veiksmes apliecinājums ir vēlamā amata iegūšana izraudzītajā darba vietā. Taču pat visambiciozāko darba meklētāju ietekmēs ārējie faktori, kas, lielākā vai mazākā mērā, noteiks darba meklējumu rezultātu.

Uzaicinājums uz darba pārrunām jau ir veiksmes apliecinājums tev kā vērtīgam kandidātam.

Fakts, ka no darba devēja puses pārrunām tiek atvēlēts laiks, liecina par interesei attiecībā uz tevi. Tādēļ ir vērts būt nopietnam un sagatavoties katrām darba pārrunām. Taču jāatzīst, ka neatkarīgi no tavām prasmēm, pieredzes un atbilstību amatam, pastāv citi kritiskie parametri, kas var ietekmēt veiksmīgu sarunu iznākumu.


Pieci ārējie faktori, kuri ietekmē veiksmi darba meklējumos


  • SITUĀCIJA

Uzņēmuma iekšējie procesi vienmēr ir kustībā, un situācija, kopš vakances rašanās brīža līdz pārrunu norises laikam, var būt mainījusies. Turklāt kandidātu atlases periods, iespējams, ilgst no vairākām nedēļām līdz pat mēnešiem. Šajā laikā biznesa dinamika var ietekmēt apstākļu maiņu situācijās, kas skar amata pienākumus, funkcijas un nozīmīgumu, piemēram, amata maiņu no senior pozīcijas līdz junior pozīcijai vai otrādāk. Kad esi iesaistījies amata konkursā un ilgi notiek atlases posmi vai mainās situācija – esi tam gatavs, atteikums var nozīmēt situācijas maiņu, nevis tavu nepiemērotību.

  • SINERĢIJA

Sarunās nozīmīgu lomu spēlē individuālas sajūtas, kas cieši saistītas ar personības psiholoģisko tipu un cilvēku emocionālo sajūtu ķīmiju. Nezinot, kādus tieši cilvēkus pārrunās sastapsim, šo faktoru nav iespējams iepriekš paredzēt. Taču tieši saderības vai nesaderības sajūta, visticamāk, ietekmēs tālāko situācijas attīstību par labu vai sliktu amata kandidātam. Var gadīties, ka prasībām atbilstošs pretendents tiek noraidīts, lai dotu priekšroku mazāk atbilstošam kandidātam, ar kuru izveidojusies saskaņa psiholoģiskā un enerģētiskā līmenī. Personības tipa atbilstība esošajai komandai vai uzņēmuma vadībai ir būtisks faktors personāla atlasē. Esi vērīgs, kāda atmosfēra valda pārrunās, iespējams tas būs noteicošais faktors.

  • REKOMENDĀCIJAS

Reputācija un atsauksmes par kandidātu arī ir atsevišķa nianse, kas ietekmē galējā lēmuma pieņemšanu. Līdzšinējā uzvedība, attieksme un rīcība nāk līdzi cilvēkam, liecinot arī par neformālo pieredzi. Atsauksmes no iepriekšējām darba vietām var tikt vaicātas gan no tiešā vadītāja, gan arī no uzņēmuma vadītāja, klientiem vai kolēģiem. Darba devējam ir vērtīgi uzzināt, ko par tevi stāsta, un ar ko būs jārēķinās turpmāk sadarbojoties ar tevi. Tādēļ pievērs šim faktam uzmanību ar vēsu prātu un radi jau šodien vidi, lai šis nebūtu šķērslis turpmākajam.

  • CIPARI

Darbinieka vērtība tiek izteikta atalgojumā. Balstoties uz uzņēmuma pieredzi, attīstības stadiju un situāciju, viena līmeņa zināšanas dažādos uzņēmumos var tikt atalgotas atšķirīgi. Jāatzīmē, ka pēdējos gados šīs atšķirības arvien vairāk izlīdzinās. Tomēr tev kā darba meklētājam jārēķinās, ka prasmju un zināšanu novērtējums vienā uzņēmumā var atšķirties no atalgojumā citā. Ir labi zināt savu profesionālo vērtību, taču ikvienā uzņēmumā ir paredzētais amata algas budžets, kas pakārtots visa uzņēmuma atalgojuma politikai. Nemateriālie labumi arī uzskatāmi par daļu no atalgojuma, tādēļ ieteicams izvērtēt arī tos, savas vērtības noteikšanā, kad runā par algas apmēru.

  • KONKURENCE

Nereti amata konkurss norisinās starp uzņēmuma iekšējiem darbiniekiem un ārējiem kandidātiem vienlaikus. Organizējot atklātu konkursu, uzņēmums vēlas amatam atrast labāko profesionāli. Vienlaikus tā ir arī uzņēmuma gudra politika, jo šādi veicot kandidātu atlasi, uzņēmums paralēli veic izpēti darba tirgū. Vai tas ir godīgi – grūti spriest, taču tā notiek. Ņemt vērā šo niansi ir būtiski, saņemot atbildi par konkursu.


Darba meklējumos ir svarīgi rēķināties ar šiem ārējiem faktoriem, jo neviens amata kandidāts tos nevar ietekmēt un paredzēt. Netērē savu enerģiju liekām emocijām un neizpratnei, kad saskaries ar kādu no šiem vai līdzvērtīgiem.


Ir vērts racionāli izvērtēt savu lomu notiekošajos atlases procesos un pārdomāti izmantot iegūto pieredzi turpmākajos darba meklējumos vai nākotnes situācijās darba vidē.


Rudīte | VIP CV

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page